Aka sa zdá, tak vydávanie aktualizácií ako jednoduchý mechanizmus, tak to vôbec nie je. Jedná sa o náročný proces. Dnes sa pozrieme na neho

Nie je vydať aktualizáciu ako vydať aktualizáciu. V prvom rade treba skontrolovať na webe, či je nový WinRAR problém. Zvyčajne tento súbor má viac než xy megabajtov a po stiahnutí prichádza na zapracovaní zmien.

Po efektívnom resp. neefektívnom sťahovaní súborov a zmien v knižniciach a konfiguračných zápisov, sa už neoplatí opäť raz stahovať na novo celý operačný systém. Totiž toto by muselo riešiť stovky miliónov inštalácií a Microsoft, tak predstavil nový systém popisovania postupností na svojom webe.

Čo znamená Exspirácia?

Ako ste si isto všimli, tak jedná sa o samostatné, ale aj kumulatívne možnosti. Občas sa stane aj to, že niektoré z nich nie sú až tak závažné a občas nájdeme aj tie, ktoré sú závažné. Pri kritických bezpečnostných aktualizáciach Microsoft ich nemení a ostávajú naďalej platné. Vtedy nastáva jedna z výnimiek.

Firma teda vydá aktualizáciu, ktorá sa ukáže v septembri a tá je dostupná na inštaláciu do vášho operačného systému. Táto aktualizácia zvyčajne obsahuje viacero záplat, ako aj mnohé balíky, ktoré majú vyriešiť hlásené chyby, alebo aj vylepšenia niektorých funkcií. Windows Update, tak zbytočne bude evidovať potrebnú závislosť vašej verzie systému.

Teda ak sa na to pozrieme, tak naozaj Windows Update využíva množstvo náročných mechanizmov, ktoré necháva v sebe súbory aj z predchádzajúcich mesiacov. Aby ste si teda nemysleli, tak Windows nikdy nesťahuje všetky aktualizície, pretože sa občas stane, že stiahne až tú novšiu už aktualizáciu a nechce zbytočne zahlcovať seba samého.

Áno služba Windows Update používa náročnejšie mechanizmy na to, aby zistila, ktoré aktualizácie potrebujete a to už od čias Windows XP. Keďže kumulatívna znamená po obsahovej stránke aj predchádzajúce aktualizácie, novembrová má v sebe aj súbory zo septembrovej. Tú je teda zbytočné sťahovať znova. Keď budete najbližšie aktualizovať systém, môžete si všimnúť, že sťahujete len niektoré aktualizácie.

Known Issue Rollback a jeho funkcia

Ak ste sa dočítali až sem, tak v predklade – odvolanie známeho problému. Samostatný Windows umožňuje zameniť kódy, s ktorými pracuje. Táto fičúrka je hlavne používané pri dynamických linkovaných knižniciach. Pri tomto spôsobe nepotrebujete reštartovať systém. Problém, ale nastane vtedy, keď Microsoft vydá aktualizáciu a tá spôsobi problémy po čase.

V tom momente nastáva ponechanie kumulatívnej záplaty s bezpečnosťou časťou, ktorá neexpiruje a ani sa nijak neodvoláva. Vtedy ich emôžete ani vy odinštalovať. Vtedy tak Windows Update získa zo servera informáciu, že daný typ kódu bol nahradený starou verziou. Reakcia je zvyčajne do 24 hodín.

Potom príde už len aktualizácia, ktorá rieši prepojenie tlačiarne a to spôsobí zamrznutie systému, v niektorých konfiguráciách. Do zistenia o čo ide sa teda aktualizácia s riešením pre tlačiareň stiahne a nahradí sa pôvodnou verziou súborou. Ak vás zaujíma viac, tak sledujte nás naďalej.

Čoskoro pribude part II.

Zdroj: Microsoft

Reklama
Share: