Ako sa Facebook tešil z úspechu získania obľúbených platforiem Instagram a WhatsApp, tak možno čoskoro aj príde o ne.

Na základe žalobcov zo strany Federálnej obchodnej komisie (FTC) sa asi značná časť platforiem bude musieť odpojiť od Facebook resp. bude ich musieť predať.

Ako sa zdá, tak za túto žalobu sa postavili takmer všetky štáty v USA. Podľa nich ide totiž o to, že strategické akvizície Facebooku majú údajne porušovať pravidlá hospodárskej súťaže.

Podľa portálu GizChina “ Už cez desať rokov Facebook využíva svoju dominanciu, ako aj monopolnú moc. Túto moc používa pre rozdrvenie menších rivalov, ako aj potlačenie konkurencie na úkor samotných užívateľov.“ uviedla koalícia až 46 štátov newyorská generálna prokurátorka Letitia James.

Ako už v minulosti prebehla akvizícia spoločnosti Instagram spoločnosťou Facebook v roku 2012, kedy Facebook kúpil tohto giganta za neuveriteľnú 1 miliardu dolárov. Po čase sa podarilo Facebook získať WhatsApp za 19 miliárd v roku 2014. Podľa týchto súm môžu súdy trvať aj roky.

Každopádne právna zástupkyňa Facebooku Jennifer Newsteadová, už samotné procesy označila ako „história revizionizmu“, a podľa nej neexistujú žiadne protimonopolné zákony, ktoré by mali byť vedené voči „úspešným spoločnostiam“. Po pritom vraví aj o tom, ako už Facebook vynaložil nemalé miliardové investície pre rozvoj a vývin aplikácií WhatsApp a Instagram.

 

Zdroj: GizChina

Reklama
Reklama
Share: