Ak ste sa zľakli, že sa z pohľadu užívateľa niečo zmení, tak ste na omyle. Pre nás smrtelníkov to nič nebude znamenať.

Mark Zuckenberg oznámil včera jednu možno podstatnú, alebo nepodstatnú zmenu, ktorá sa dotýkala jeho firmy. Facebook sa má zmeniť na metaverse svet.

Teda ak sa pozrieme na titulný obrázok, tak oficálny názov je Meta. Mark tak zareagoval na to, že samotný Facebook má toho za posledný čas dosť na rováši. V prvom rade sme sa stretli pred pár týždňami s niekoľkohodinovým výpadkom služieb, kedy sa začali po internete šíriť zvláštne dokumenty s názvom Facebook Files / Facebook Papers, ktoré rozprávajú o nekalých praktikách na jej sociálne sieti, pričom sieť s tým nič nerobila.

Facebook sa mení na Meta

Vďaka práve tomuto incidentu sa vedenie rozhodlo oficiálne oznámiť, že príde zmena názvu. Po novom sa tak Facebook bude nazývať Meta, pričom jediné čo sa zmení je to najnepodstatnejšie a to názov. Z hľadiska užívateľov sa teda služby ako Facebook, WhatsApp, alebo Instagram nič nezmení. Sociálne siete sa budú naďalej využívať ako doteraz, pričom jediné čo sa zmení je meno spoločnosti, ktorá ich vlastní.

Táto situácia samozrejme nie je nijako nová. Google sa pred viac ako 6 rokmi premenoval na Alphabet, ktorý podotkol na diverzifikáciu svojho biznisu. Čo to znamená? Google narástol na toľko, že začal vlastniť viaceré spoločnosti s rozličným zameraním,, a preto sa rozhodli to všetko strčiť pod značku Alphabet.

Takáto situácia sa deje teraz s Facebookom. Spoločnosť vlastní viacero sociálnych sietí (Facebook, Instagram), komunikačné služby (WhatsApp, Messenger) a zároveň sa pustili aj do investícií v oblasti rozšírenia virtuálnej reality (Oculus, okuliare Ray-Ban Stories), pričom chcú fungovať aj vo svete kryptomien a NFT.

Kombinácia tohto všetkého má teda po novom vytvoriť tzv. metaverse svet, ktorý prezdnamenáva budúcnosť a prirodzenú evolúciu internetu, kde používatelia medzi sebou komunikujú cez rôzne digitálne platformy následne až virtuálnu alebo rozšírenú realitu.

Zdroj: Facebook

Reklama
Share: