Je vek zámorských objavov. Zatiaľ , čo starý kontinent sužuje vojna veľmocí a záhadná choroba malichor sa rozbieha zápas o vplyv na ostrov Teer Fradee. Kto získa dominanciu a kto bude pokorený? Veľký moment dejín prichádza a Vy o ňom rozhodnete.

Štúdio Spiders si zaslúži obdiv gamerov. Už roky nám prinášajú dobré RPG hry. Iste nepatria ešte do tej áčkovej skupiny (Zaklínač, Dragon age, Elder scrolls a ďalšie), ale postupne svoje hry zlepšujú a to ich šľachtí. Želám im tú hru, ktorá bude na rovnakej úrovni ako tie najlepšie RPG hry. Ich najnovší počin Greedfall tento trend len potvrdzuje……

V hre sa ujímate úlohy postavy  Lorda/Lady de Sardet, ktorú si sami vytvoríte v editore postavy. V spoločnosti svojho bratranca princa Constantina sa vyberáte v mene svojho národa obchodníkov na  novoobjavený ostrov Teer Fradee. Ten a jeho domorodí obyvatelia skrýva viacero záhad a možno aj riešenie dôležitého problému: Liek na záhadnú chorobu Malichor, ktorá doslova zabíja starý kontinent. Príbeh aj keď nie je revolučný, je dostatočne zaujímavý a ponúka priestor na premýšľanie o otázkach aj z nášho reálneho prostredia. Ale viac neprezradím, pretože je lepšie si ho prežiť z vlastnej skúsenosti. Veľká výprava na Vás čaká a ako ovplyvníte osud sveta Vy?

Greedfall predstavuje tradičné RPG – máte postavu, zbierate skúsenosti a získavate výzbroj. Samozrejmosťou je možnosť prispôsobiť si postavu svojmu štýlu hrania. Ťažký bijec alebo strelec z pušky? Prípadne Mág? A čo takto k tomu skúsený rečník alebo craftmaster/vedec? Je to len na Vás. Máte k dispozícii aj spoločníkov, ktorí Vás budú sprevádzať celým dobrodružstvom. Každý z nich je unikátny a sú z rozdielnych frakcií, takže máte aj ich osobitný pohľad na svet.

Svet hry využíva princíp polootvorených oblastí medzi ktorými prebieha načítanie. Tu musím pochváliť autorov: ostrov a jeho oblasti sú nádherné a osobne pre mňa bola radosť v nich prechádzať. Ako aj posznávanie domorodcov ako aj dvoch prítomných veľmocí zo starého kontinentu (Náboženské theleimé, vedecký Bridge Alliance či námorní Nautovia) ako aj miestnu nebezpečnú faunu (hlavne to chvostový nepríjemný Lewolan)

Súbojový systém hry patrí podľa viacerých recenzií medzi slabšie stránky. A je pravda, že vyzerá trochu strnulo a nepatrí medzi tie najviac užívateľsky prístupné. No proste nie je stláčanie jedného tlačidla ako Skyrim. Dá sa naň privyknúť a nič Vám nebráni si prispôsobiť ovládanie podľa seba. Dobrou pomôckou je aj taktický režim na taktizovanie a nastavenie rozkazov spoločníkom.

Graficky vyzerá  veľmi dobre, ale nie je to nič revolučné. Proste štýl hry funguje a neodradí Vás od hrania. Možno až na opakujúce sa pôdorysy budov. Hra veľmi sedí ten štýl zámorských objavov a je to veľmi príťažlivé (najmä tie dobové oblečenia a klobúky) Dúfam, že autori na tom popracujú a prinesú väčšiu variabilnosť do svojho dizajnu. Technicky mi hra fungovala bez problémov, teda žiadne „game breaking“ chyby. Tu a tam sa zaseklo NPC alebo spoločník, prípadne animácia. Ale to sú tradičné chyby čo väčšie RPG hry majú.

Hru môžem len vrelo odporučiť ako hru v čase kedy nevychádzajú väčšie tituly, pretože popri nich sa môže veľmi ľahko stratiť, čo by bola škoda. Ak by ste chceli vidieť hru v pohybe, tak si môžete pozrieť video z môjho first feel prechodu.

Reklama
Share: