Po novom už nebudete musieť ísť na obecný úrad. Nová aplikácia to cez vás vyrieši elektronicky. Dane za psa, požiadanie o zbernú nádobu pre odpad, ako aj daň z nehnuteľnosti budete môcť vyriešiť cez váš smartfón.

Nová aplikácia mID prinesie pre užívateľov veľa uľahčovacích nástrojov v rámci bežného života. Na to aby ste mohli komunikovať s obecným úradom nebudete už musieť nikam chodiť.

Všetko si po novom vybavíte cez elektronický systém, pri ktorom nebudete potrebovať ani elektronický občiansky preukaz a k nemu aj čítačku kariet. Platí to aj pre firmy.

Komunikujte s obcou cez elektronický systém!
Komunikujte s obcou cez elektronický systém!

Tento nový systém spúšťa DataCentrum elektronickej územnej samosprávy (DEUS).Aplikácia pod názvom mID, tak prinesie komunikáciu s miestnou samosprávou, aj bez toho aby ste mali účet na portáli slovensko.sk Novinku tak spojazdníte bez zapnutia počítača, či navštívenia miestneho obecného úradu. Podmienkou, ale bude pre obec, aby mala a využívala informačný systém DCOM. Vieme to, že aktuálne je v systéme 70% samospráv, pričom ďalšie rozširovanie sa čoskoro chystá. Podľa výkonného riaditeľa DEUS Adrián Belánik, tak k mID budú mať prústip milióny občanov Slovenska.

Stiahnúť z Google Play
  Stiahnúť z Google Play
Stiahnúť z App Store
Stiahnúť z App Store

Štartuje sa 1. Novembra

Aplikácia je dostupná zadarmo pre operačné systémy ako sú Android a iOS. Zatiaľ aplikácia bola v štádiu testovania a od 1. novembra by mala tak nadobudnúť jej dostatočne pripravená verzia na použitie pre širokú verejnosť. Ako vysvetľuje Adrián Belánik „Inštalácia aplikácie bude pre občanov bezplatná. Pre obce ľudia nemusia nič platiť, keďže sú už zapojené do projektu DCOM“.

Čo je to DEUS?

DEUS založilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) s Ministerstvom financií SR. Podľa nich by sa tak malo zvýšiť využívanie elektronických služieb samospráv. Zatiaľ vlani DCOM spracoval viac než 2,5 milióna rozhodnutí a podaní, tak práve kvôli mID to môže byť ešte viac a po novom už elektronický občiansky preukaz, ako aj čítačka kariet nebudú potrebné.

Prečo ho môže mID nahradiť?

Nová aplikácia prináša dve rozhodujúce novinky: Prihlasovanie do systému, ako aj podpisovanie digitálnych formulárov. Totiž po novom po aktivovaní aplikácie vám postačí si aplikáciu autentifikovať (stačí QR kód / PIN na telefóne). Elektronické dokumenty, tak po novom odošlete cez aplikáciu, ako ich viete aj prijímať cez osobnú zónu v informačnom systéme DCOM. Ako sme už vyššie písali, tak nemusíte byť registrovaný na portály slovensko.sk

Efektívna a bezpečná biometria

Najlepšie ako si viete aktivovať aplikáciu je možno cez dva spôsoby. Či už pomocou elektronického občianskeho preukazu, alebo možnou biometriou. Prvá možnosť prichádza do úvahy pre tých, ktorí majú už spojazdnený elektronický občiansky preukaz a s ním aj funkčnú čítačku kariet. „Akonáhle si aktivujete mID, tak počas komunikácie v DCOM už nebudete potrebovať tieto veci. Bude vám stačiť mobil. Všetko podpisovanie spravíte cez smartfón.“ vysvetľuje Belánik.

Druhá varianta je aktivácia cez biometriu. Túto možno budú môcť využiť tí, ktorí majú doklad totožnosti (odfotenie si ho), prípadne vodičský preukaz/pas. Po jeho naskenovaní sa bude treba odfotiť cez tzv. „test živosti“, kde sa v systéme na základe tváre odfotí osoba a systém tak odhalí či sa jedná o osobu, ktorá je na občianskom príp. inom doklade totožnosti. Nemusíte sa báť, pretože túto funkcie používajú mnohé banky ako aj iné služby po svete.

 

Pre štát zadarmo

Popri funkcionalitách a bezpečnosti mID sa podieľalo mnoho slovenských spoločností. PosAm, mTrust, DATALAN, Citadelo či ARCHIMETES. Do aplikácie bolo investovaných cez 460 tísic € s DPH, čo je malá suma pri takto náročných projektoch. Každopádne po technickej stránke je všetko pripravené v rámci nasadenia informačného systému DCOM, ako aj portál slovensko.sk a mnohí ďalší (banky, poisťovne, telekomunikačný operátori).

Zatiaľ vieme to, že združenie DEUS deklaruje to, že ak štát prejaví záujem o systém, tak aj komponenty tretích strán budú zadarmo pre štát. V rámci budúceho vývoja vieme, ale na isto tiež že pri ďalšom vývoji a prispôsobovaní a iným službám verejnej správy poskytnú firmy maximálnu súčinnosť.

Zdroj: Vybavzmobilu.sk

Reklama
Reklama
Share: