V histórii značky Mazda sa ešte v živote nehovorilo o tom, žeby mala priniesť elektromobil, až do dnešného dňa. V Tokiu odhalila svoju budúcu tvár.

Mazda predstavila na autosalóne v Tokiu niečo nové, niečo na čo by človek nikdy nepovedal, že môže také niečo prísť. Áno s hrdosťou môžeme povedať, že Mazda predstavila prvý čistý elektromobil v histórii hirošimskej automobilky.

Nové vozidlo od značky Mazda bude niesť označenie MX-30, čo by mohlo naznačovať, že sa jedná o športové auto. Verte, ale že to nie je tak. Trend je úplne iný a ako sme si všimli, že FORD sa rozhodol pre MUSTANG SUV, tak aj pri MAZDA bude v hre prevažne SUV model. MX-30 by malo byť menšie mestské SUV, ktoré sa javí ako mix moderného dizajnu a retro prvkov. Akoby sme sa mohli k tomu vyjadriť, tak je skutočne čo povedať k tomu, že na novej generácii Mazda je to ihneď poznať. To čo nás prekvapilo na novej MAZDA budú zadné dvere, ktoré sa budú otvárať opačným otváraním, tzn že B“ stĺpik tu rozhodne nehľadajte.

Trošičku nám to pripomenulo Mazda RX-8/ elektromobil od BMW – i3.

Podľa nás dizajn novinky sa im podaril, keďže nová predná maska naznačuje, to že sa môže jednať o skutočne zaujímavé vozidlo. Po pravde sa s ňou Japonskí dizajnéri vyhrali.

Ako bude vyzerať interiér, keď by som si ju chcel náhodou kúpiť?

Interiér novej elektrickej hračky od MAZDA sa javí byť ako veľmi dobrý a pekný, keďže v Mazda vidíme konečne nové prvky. Podľa nás sa Japoncom vydarila nová prepracovaná palubná doska, ktorá s novou stredovou konzolou vyzerá úchvatne. Väčšinu z vás možno poteší aj to, že väčšina tohto interiéru bude pozostávať s recyklovaných materiálov (pripomína nám to BMW i3). Vrámci moderného nadčasového interiéru by sa malo jednať aj o nové technologické prvky v podobe. V palubnej doskej by mal byť zakomponovaný hlavný LCD displej, ktorý by mal slúžiť ako informačno-multimediálny systém. V stredovej konzole by mal byť ďalší LCD displej, pri ktorom si budete vedieť ovládať ako klimatizáciu, tak aj multimédiá.

Nechceme vyrývať, ale nezdá sa vám, že nový interiér sa nechal inšpirovať baworskou značkou?

Ako to bude s pohonom vo vozidle? Na čo sa môžeme tešiť?

To najdôležitejšie bude pre nás pohonná jednotka, ktorá by mala byť e-Skyactiv. Podľa nám dostupných zdrojov by malo novú Mazdu MX-30 poháňať elektromotor s výkonom 105 kW( 143 ps ).

Batéria by mala mať kapacitu 35.5 kWh, čo by malo znamenať dojazd asi okolo 200km. Vrámci tohto dojazdu sa nám môže naozaj zdať, že pôjde o skutočné mestské auto, aj keď neveríme, že ľudia s ním budú jazdiť po meste.

Ako si nabijem auto a s čím?

Batéria by mala byť nabíjaná pomocou rýchlonabíjačky (50 kW – DC) za 30 až 40 minút (na 80% – zvyšok pôjde pomalšie, čo je normálny jav kvôli udržaniu životnosti batérie).

Ďaľšia možnosť nabíjania bude cez WallBox (22kW). Pri tomto spôsobe nabíjania sa auto bude nabíjať o niečo dlhšie, čo by malo znamenať približne 4 až 4,5 hodiny.

Zatiaľ nás len zaujíma to, že či uvádzané parametre budú naozaj dodržané, a preto toto auto vyzerá zatiaľ naozaj sľubne.

Nabíjanie prostredníctvom WallBoxu (22kW) bude trvať o niečo dlhšie, približne 4 až 4,5 hodiny. Sme zvedaví, aká bude realita ­– podľa dostupných informácií to vyzerá sľubne.

Ešte dodajme, že aj elektromobil bude disponovať výborným systémom G-Vectoring Control.

Ak si chcem Mazdu MX-30 kúpiť?

Mazda MX-30 sa dá už prednostne objednať a cenovka by sa mala pohybovať v limitovanej edícii (First Edition) 34 400 Eur.

Reklama
Share:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *