Spoločnosť MediaTek predstavila nový vlajkový čipset Dimensity 1000 5G: Má sa začať obávať Snapdragon tejto vlajkovej lode MediaTeku? Všetko je otázne a až časom sa toho dozvieme viac.

Pred nedávnom ste si určite všimli na našej stránke, že MediaTek oznámil partnerstvo so spoločnosťou Intel a keďže to nebolo až tak dávno, tak asi tieto firmy mysleli spolu naozaj vážne. Vytvorili, preto nový čipset Dimensity 1000 5G.

Tento nový čipset je postavený na 7nm procese, a podľa MediaTek to ponúka najlepšiu 5G konektivitu na trhu. Ako sami to oddôvodňujú, že tento 5G čip je integrovaný priamo v čipsete a nezaberá toľko miesta ako konkurenčný čipset že čipset + 5G modem.

Nová čipová sada dokáže pracovať v 5G sieti s dvomi Sim kartami. Znamená to to, že sa stáva prvým čipom, ktorý prišiel s takouto podporou. Aktuálne sťahovanie je udávané od 4,7 Gbps a 2,5 Gbps pri odosielaní ( cez 5G pod 6GHz). Pri tom čipsete je známe aj to, že od predstavenia budú mať Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1.

Špecifikácie Dimension 1000 5G:

mediatek_dimensity_špecifikácie-čip-setu

Nová čipová sada Dimensity dokáže so svojím 5-jadrovým ISP zachytiť až 80Mpx pri rýchlosti snímania 24 fps. Vďaka tomuto je možné podporovať duálny fotoaparát s rozlíšením 32 Mpx + 16Mpx. Čipset taktiež umožňuje nahrávanie videa v 4k pri 60 fps, čo znamená, že je to niečo úplne nové a revolučné pre takýto čipset s podporou multi-frame HDR videí.

Ako dopadol test nového čipsetu?

Výkon nového čipsetu v teste Antutu bol vyššie než 480 000 bodov a 12 096 bodov v GeekBench vo verzii 4.2. Pre porovnanie s Snapdragon 855+ ide o veľmi podobné hodnoty, pričom v Geekbench boli hodnoty 11 000 bodov.

Z tohto testu vyplýva už len to, že MediaTek chce naozaj konkurovať špičke od Qualcomm – Snapdragon 855 + 855 +.

Jadro čipovej sady je taktované na 2,6 GHz. pričom Qualcomm má 2,84 GHz. Tzn pri novinke pôjde o zlatú strednú cestu – teda výkon + spotreba energie.  Nové zariadenia s týmto čipsetom už budete môcť teda očakávať od polovice budúceho roka 2020. Aktuálne ale asi prvý sa uprednostní čínsky trh, pred ostatnými.

Každopádne na záver je tu ešte informácia, že nové čipy nepodporujú mmWave, keďže pracujú len s frenkvenciami sub+ 6 GHz. MediaTek však informuje svojich zákazníkov, že podpora bude s novou generáciou čipov.

Zdroj: GSMArena

Reklama
Share: