Vlastníte Android zariadenie? Dajte si pozor na nebezpečný malvér, ktorý sa šíri cez tieto zariadenia.

Zdá sa, že Android má menší problém. V rámci zariadení sa začína šíriť nový malvér, ktorý sa postupne rozširuje cez Android zariadenia.

Pri nových aktualizáciách by ste preto mali byť obozretný, keďže v rámci odhalenia tohto malvéru to nebude až také jednoduché. Nový malvér sa maskuje za aktualizáciu systému, pričom po novom môže dokonca prevziať aj úplnú kontrolu nad vašim zariadením. Pokiaľ ste si nainštalovali aplikáciu System Update z Google Play, tak toto je spôsob ako si viete rýchlo získať daný malvér do vášho zariadenia. Ako upozorňuje aj zdroj, tak oficiálna verzia System Update nebola nikdy vydaná na Google Play na stiahnutie.

Treba byť obozretný čo si sťahujete, keďže oficiálne aplikácia (hackerov) sa síce môže tváriť ako dôveryhodná, lebo vyzerá byť na prvý pohľad od Google, ale nie je tomu tak. Po nainštalovaní sa aplikácia skryje a potajme vie prenášať súbory, ktoré sú prenášané na servere útočníkov. Aplikácia môže infikovať ako správy, tak aj kontakty, informácie o zariadení, záložky a históriu prehliadania. Pri niektorých prípadoch môže zaznamenávať aj hovory, prípadne zvuky z okolia zabudovaného mikrofónu prípadne nahrávať video a fotografovať bez vedomia používateľa.

V rámci ukradnutých údajov môžete prísť aj o dokumenty. Na záver už len dodáme to, že malvér vie získať všetky informácie o vás a aj o tom s kým ste v kontakte a o čom si píšete. Malvér dokže prenášať súbory na serveri útočníkov v miniatúrach, namiesto veľkých celých obrázkov. Ak bude útočník na blízku, tak možno si vás aj odsleduje podľa polohy a neskôr vás možno napadne.
Nikdy nesťahujte to čo je podozrivé.

 

Zdroj: GizChina

Reklama
Share: