Automobilová značka predstavila nový Plug-In-Hybrid, ktorý má splniť očakávania tých najnáročnejších. Toto je nový Ford Explorer 2020. Očaria vás jeho schopnosti.

Nové sedemmiestne SUV vozidlo s názvom Ford Explorer Plug-In-Hybrid, prichádza nie len do sveta, ale aj pre nás. Ford to oficiálne oznámil vo svojej tlačovej správe.

Vyzerá to tak, že začiatkom budúceho roka sa budú môcť tešiť aj priaznivci z našej krásnej malebnej krajiny. Ford Explorer totiž bude uvedený aj na našom trhu. Nový Ford Explorer sa tak zaradí do kategórie SUV. Podľa dostupných informácií, tak nový Ford poskytne mohutný, priestranný, moderný, ale aj extra výkonný SUV model, ktorý vás očarí.

 

Každopádne novinka je Plug-In-Hybrid, čiže budete si ju vedieť nabiť aj z pohodlia domova (externého zdroja), alebo aj rýchlonabíjačky. Z hľadiska dochádzania šťavy sa nemusíte obávať, že vám dôjde (aj keď je to možné), avšak auto ponúkne aj rekuperáciu prebytočnej energie, ktorá sa má hneď vrátiť naspäť do batérie. Pri Plug-In-Hybrid vozidle nebude chýbať ani 10-stupňová automatická prevodovka s pohonom pre všetky štyri kolesá. Toto je skvelý prínos, pretože Terrain Management System, až so siedmimi jazdnými režimami sa postará nielen o komfort, ale aj o príves, ktorý môže byť ťažký až 2,5 T (2500 kg), pričom počas ťahania viete prejsť až 42 km na elektrický pohon. Ak sa pýtate na spotrebu, tak bude 3,1 / 100 km.

 
Ford Explorer 2020
Ford Explorer 2020

Aké technológie obsahuje nový Ford Explorer?

Medzi tie klasické môžeme zaradiť funkciu Stop & Go, ako aj adaptívny tempomat. Pričom tieto funkcie sú doplnené aj o rozpoznávanie značiek + obmedzenia rýchlosti. Ak sa bojíte o diaľnicu a úzke čiary, tak funkcia udržiavania jazdných pruhov je tiež k dispozícii. Ak si priplatíte za stupeň výbavy ST-Line / Platinum, tak dostanete do výbavu aj 14-reproduktorový audio sysétm, ktorý nesie označenie B&O a 10,1-palcovú kapacitnú dotykovú obrazovku s centrálnym displejom. O teplotu vozidla sa postará nový modem FordPass Connect, počas ktorého môžu cestujúci relaxovať a zároveň si vedia aj využiť veľkú konektivitu medzi nimi a vozidlom.

 

Ford Explorer 2020 - interiér vozidla
Ford Explorer 2020 – interiér vozidla

 

Elektrický pohon a jeho nabíjanie

Plug-In-Hybrid v novom Ford Explorer sa postará o výkon, ale aj kultivovanú úspornosť. Pre elektrický pohon viete využiť režimy ako sú EV AutoEV NowEV LaterEV Charge. Pomocou týchto režimov si viete určit, že ako je využívaná energia z akumulátorva. Akonáhle vybijete energie, alebo ju dostanete na najnižšiu možnú mieru, tak pohon sa vám prepne do režimu EV Auto, ktorému už dopomôže benzínový motor a ten ho spätne dobije. Vďaka tomuto sa vám zoptimalizuje spotreba paliva.

Vozidlo si viete nabiť z externého zdroja čo je 230 V pod 5 hodín a 50 minút. Ak použijete nástennú nabíjačku tzv. Ford Connected Wallbox (voliteľné príslušenstvo) / kompatibilná verejná nabíjacia stanica, tak vozidlo si nabijete po 4 hodiny a 20 minút.

 

Ford Explorer 2020
Ford Explorer 2020

Jazda v teréne

Ak radi jazdíte v teréne, tak toto vozidlo bude pre vás ako určené. V prvom rade nie že bude dobre hospodáriť 10-stupňová automatická prevodovka s motorom, ale aj spotreba sa vám vďaka Plug-In-Hybridu nezvýši. Tak ako sme vyššie spomínali, tak nová technológia Terrain Management System dá možnosť vodičovi si zvoliť jazdný režim, ktorý mu vyhovuje. Medzi režimami vieme nájsť – Normal, Sport, Trail, Slippery, Tow/Haul, Eco, Deep Snow, alebo dokonca aj Sand (piesok). Pri jazde z kopca vám pomôže aj asistent jazdy z kopca

 

 

Reklama

Nové technológie vo vozidle

K novým technológiám môžeme priradiť prednárazový bezpečnostný systém s aktívnym brzdením, ktorý ochráni nielen šoféra, ale aj cyklistov, ako aj chodcov. V praxi funguje tak, že vozidlo bude samo detegovať chodcov, alebo cyklistov, prípadne ľudí, ktorí vbehnú do dráhy vozidla. Čiže ak nestihne vodič zareagovať, tak zareaguje systém a zabrzdí za šoféra. O pohodlie počas jazdy sa stará aj sledovanie mŕtveho uhla s detekciou prechádzajúcich vozidiel, prípadne aj senzor pri cúvaní, ktorý deteguje blížiace sa auto. K špecialitkám patrí aj aktívny parkovací asistent, alebo aj technológia plynulého (plnoautomatizovaného) vychádzania s z parkovacieho miesta.

Ford Explorer 2020 s člnom do 2500 kg
Ford Explorer 2020 s člnomFord Explorer 2020 s člnom do 2500 kg

Interiér vozidla Ford Explorer 2020

K dostatku pohodlia prichádza aj dostatočný priestor vo vozidle. Komfortný interiér vmestí do seba až siedmich dospelých cestujúcich. O pohodlie pasažierov sa postará viac ako metrová výška nad sedákmi v troch radoch sedadiel, ako aj 1,5- metrovej šírke vo výške pliec a bokov. K praktickosti patrí aj 12-voltových zásuviek, 12 držiakov na nápoje, trojzónová klimatizácia, ale aj dvojité USB porty, pre prvé dva rady sedadiel.

Ak pôjdete len piati vo vozidle, tak objem batožinového priestoru môže narásť až na 2 274 litrov. K pohodliu sklápania tretieho radu sedadiel slúži elektrické vyklápanie. K dnešnému štandardu z interiéru patria aj vyhrievané a vetrané predné sedadlá s funkciou masáže (až 10 smerov), vyhrievané sedadlá budú aj v druhom rade. Bezdrôtové nabíjačky budú tiež k dispozícii, ako aj vyhrievaný volant, roletky v oknách, ako aj zatmavené sklá v druhom a treťom rade. Z hľadiska hudby bude auto vybavené až 14-reproduktormi s prémiovým 980-wattovým audio systémom B&O

Interiér vozidla Ford Explorer 2020
Interiér vozidla Ford Explorer 2020

FordPass Connect a jeho funkcie

Skvelým prínosom je spomínaná konektivita, ktorá aj v štandardnej výbave prinesie mnoho technológií. Medzi nimi si viete na diaľku zamknúť vozidlo, lokalizovať ho, naštartovať, alebo aj zistiť stav paliva, alarmu, tlaku v pneumatikách, alebo aj životnosti oleja.

Kedy bude dostupné vozidlo?

Očakávame, že v prvom kvartáli 2021 bude auto k dispozícii pre záujemcov. Čo sa týka ceny, tak na cenník pre nás si ešte počkáme, avšak očakáva sa, že by mal byť dostupný koncom tohto roka.

Zdroj: Ford Slovensko

Reklama
Reklama
Share: