Ak ste vodičom osobného motorového vozidla, tak nenechajte sa zmiasť pohľadom von cez okno. Dnes sa pozrieme na pravidlá pri prezúvaní.Pokiaľ sa chystáte do susedného rakúska, tak odporúčame vám už mať zimné pneumatiky. V susednom štáte je to povinné od 1.11, nie ako u nás, kde zákon nedefinuje presne určený dátum obutia zimných pneumatík.

Ako sa píše na sociálnej sieti Ministerstva vnútra SR, tak vodičov upozorňuje, aby mysleli na prezutie pneumatík včas. Tak ako to potom naozaj je? „Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1 len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami,“ približuje rezort. U nás je teda možné mať na prednej náprave iný typ pneumatík a na zadnej iný, pozor ale na to, že na jednej náprave musí byť rovnaký typ.

Je dobre si uvedomiť, že susedné rakúsko to má inak. Ak Vás zastaví hliadka, tak sa vám môže pozrieť na zimné pneumatiky a pokiaľ nemáte všade rovnaké pneumatiky, tak môžete byť pokutovaný.

Pre autobusy a nákladné autá kategórie M2, M3, N2 a N3 je u nás povinné mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav okrem situácií definovaných pre osobné vozidlá v čase od 15. novembra až do 31. marca.

 Ako odlíšim zimné pneumatiky od letných, alebo celoročných?

Dlhodobo sa píše po fórach, že mať celoročné pneumatiky je o mnoho lacnejšie a rovnako aj bezpečne ako pri daných typoch pneumatík. Z vlastnej skúsenosti, ale vieme, že radšej si vyberme sezónne prezutie špecializované na dané obdobie. Rozdiel v pneumatikách medzi letnými a zimnými je, že zimné pneumatiky sú označené horským symbolom. Na pneumatike sa nachádza buď štít so snehovou vločkou, alebo snehovou vločkou v horskom štíte s tromi vrcholmi. Takéto pneumatiky sú zvyčajne označené M+S, M.S alebo M&S (Mud and Snow).

Ako aj MV SR upozorňuje, tak  „Motoristom počas zimného obdobia polícia odporúča používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies,“ 

Na záver len dodáme, že nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú, avšak zvyšujú riziko dopravnej nehody. Ak plánujete navštíviť inú krajinu, tak vám odporúčame si predtým naštudovať ich platné podmienky prezúvania pneumatík.

Zdroj: Vlastné

Reklama
Share: