Blíži sa obdobie vojny. Všetci aktéri si želajú dosiahnuť dominanciu vo svete. Je to čas zrady, machinácií, krvy, zla. To je len začiatok tejto revolučnej hry.

Je len na Vás ako povediete Vami zvolený národ. Ľudia, Orkovia, Elfovia, Prastaré Jaštere, zákerní Skaveni, dlhofúzatí Trpaslíkovia, krvaví Upíri či Kostlivci z dávnych čias? Možností máte veľa a stojí to sakra za to……

Séria Total War patrí medzi najznámejšie strategické série sveta. Jej veľkou výhodou je ľahká prístupnosť aj pre hráčov ktorí nemajú radi prílišný mikromanažment. Plus, keď sa to spojí s úžasným fantasy svetom, tak máme o zábavu postarané.

V tejto podsérii vyšli už dve hry: Total War Warhammer I a druhý diel plus veľa DLC-čok. Rozhodol som sa teraz napísať o tejto hre so všetkými prídavkami a presnejšie povedať v akom stave sa nachádza hra. Rovno Vám poviem, ak Vás aspoň trochu zaujíma, tak smelo do nej. Prvý diel je v pohode, ale druhý diel ho prekonáva vo všetkom. A aby ste mali prístupný plný potenciál hry je potrebné vlastniť všetko, pretože do druhej hry sa integruje prvý diel. Zdá sa to veľa? Sú to dobré investované peniaze, pretože hra krásne „dospela za čas čo je vonku.“

Svet warhammeru je brutálny: je o vojne, konflikte, diplomacii a budovaní Vášho malého impéria. Skladá sa z dvoch hlavných vrstiev a to strategická časť a taktické bitky v reálnom čase.

Na strategickej mape strávite najviac času. Tu určite, kam sa budete rozširovať, budovanie infraštruktúry v mestách, stanovíte výskum frakcie, príjem frakcie, verbujete vojská, vediete diplomaciu s iným frakciami…. atď. atď. nechcem tu rozoberať všetko do detailu. Verím ,že podstatu vidíte. Na prvý pohľad to môže vyzerať zložito, ale opak je pravdou. Ak sa do hry pustíte, tak sa nenechajte odradiť.

V rámci strategickej vrstvy je potrebné spomenúť malý RPG systém. Vaši Lordi/generáli alebo legendárni lordi získavajú skúsenosti a levelujú. Získané body môžete zlepšiť ich schopnosti v rámci boja, podpory ich armády a nejaké ich špeciálne schopnosti. Tiež závisí o akú postavu, či je to bojovník alebo čarodejník. Podobne to funguje aj pri hrdinoch/agentoch, ktorí sa líšia v tom ,že ich môžete dať do armády, aby bojovali alebo sa s nimi pohybujete priamo na mape kampane, kde robia záškodnícke akcie (ničenie hradieb, znižovanie korupcie atď.)

Taktická vrstva, teda bitky v reálnom čase prebiehajú na bojovom poli alebo v mestách. Priamo tu riadite boj Vašich jednotiek a samozrejme, ide o to vyhrať, čo najlepšie s čo najmenšími stratami. Úprimne poviem ,že nie som najlepší taktik v bitkách. V tom som začiatočník,. Ale je to zábava a z dobrej výhry máte radosť. ALE v prípade ak si neveríte, tak môžete využiť (ako ja často) možnosť automatického vybojovanie bitiek. Len musíte rátať, že Vám hrozia vyššie straty kvôli umelej inteligencii.

Človek si , ale môže povedať, čo ma pri tjeto hre udrží? Nie je to stále rovnkaé pri každej kampani? Doteraz by ste mali pravdu. Všetko vyššie je spoločné viac-menej pre všetky frakcie. ALE stala sa úžasná vec: každý národ má odlišný spôsob hrania: Trpaslíci sú tvrdí obrancovia hôr bez mágie a vydržia všetko. Upíri napríklad môžu oživovať nemŕtve jednotky  a rýchlo získať armády. Ľudia sa spoliehajú na technológie alebo Skaveni potrebujú zásoby jedla na prežitie atď. Tých rozdielov je veľa a je to super. V rámci národov máte viacerých štartovných lordov, ktorí začínajú na inom mieste, čo tiež mení dynamiku jednotlivých kampaní.

Teraz je potrebné spomenúť hlboký Lore hry. Je to Fantasy so vším všudy a pripojený kódex Vám umožní si načíta všetko a už len spoznať ho stojí za to. Napríklad o kontinente Lustria z druhej hry som sa dozvedel vďaka tejto hre a vôbec som o ňom predtým nepočul. Punc kvality v tejto olasti dodáva priama spolupráca s majiteľom licencie warhammer Games Workshop. A tú poctivú prácu za tým je vidieť. Či ide o bájne draky elfov, Varghulovia upírov alebo Gryfovia ľudí. Vizuál tejto hry doslova umožňuje tomuto svetu ožiť pred Vašimi očami. A len Vám odporúčam ho ísť spoznávať.

Technicky hra pracuje parádne bez výrazných problémov. Veľa aktualizácií už hru dobre vyladili. A nie je ani veľmi náročná systémy. Možno sa dá len vyčítať dlhé načítanie ťahov kampani Ríš smrteľníkov. Ale to je len maličkosť, ktorú prestanete vnímať kvôli zábave z tejto hry. Jednu vec musím druhému dielu vytknúť. Aby ste chápali kontext: Hra poskytuje de kampane:

  1. Prvou je kampaň Oko víru, ktorá sa zameriava na oblasť „nového sveta“ Frakcie tu majú vlastné ciele kampane. V tejto kampani nemáte prístup k frakciám starého sveta.
  2. Druhá kampaň „ríša smrteľníkov“ spája mapy kampaní z prvého a druhého dielu do jednej mapy. Je to ohromná kampaň a môžete hrať za hocijakú sprístupnenú frakciu, čo ovplyvňuje aké dlc-čka vlastníte (je to len fér voči hráčom, ktorí plne podporovali prvú hru)

Môj problém je ,že autori nemohli priniesť kvázi starú kampaň z prvého dielu do pokračovania. Aby ste si mohli tú zahrať, tak musíte nainštalovať aj prvý diel. Problém je ,že neobsahuje vylepšenia z druhej hry. Takže veľká ŠKODA, že ich neohli zintegrovať do jednej.

Záverom poviem, že toto je jedna poriadne parádna hra. Dodá Vám stovky hodín zábavy. Ak váhate nad ňou, tak smelo do nej. Prípadne si môžete pozrieť aj môj letsplay na youtube, aby ste videli hru v pohybe.

Vrelo odporúčam tento svet spoznať. Plus Autori zo štúdia Creative Assembly prinesú ešte tretie pokračovanie, kde zavítame na novú časť tohto sveta, ktorú tiež nepoznám. Verím ,že vznikne ešte jedna oveľa väčšia mapa na hranie. Takže nás čakajú ešte väčšie zábavnejšie hrátky v tomto fantasy svete.

Reklama
Share: