Mnohí z nás by dnes chceli streamovať videá v plnej kvalite s čo najlepším výstupom. Nie vždy sa to, ale podarí. Kvôli tomu vzniknú nové kodeky, ktoré kvalitnému streamu pomôžu.

Známe konzorcium Alliance for Open Media (AOM) bolo vytvorené spoločnosťami ako sú Microsoft, Mozilla, Google, Intel, Cisco, Amazon a Netflix v roku 2015, preto aby sa zamerala na vývoj nových mediálnych formátov, kodekov, ale aj novej technológie vrámci novej generácie vo verejnom záujme.

Už v roku 2018 sa konzorcium rozhodlo uverejniť bezplatnú novinku AOMedia Video Codec 1.0 (AV1), pre mnohé platformy, aby poskytli prenos videa v 4K. Novinka má zabezpečiť veľký prenos s menším objemom dát o 30% pri iných takmer rovnakých kodekoch. Kodek, ktorý bol vydaný spoločnosťami by mal mať hlbšie farby, tmavšie tiene, ale aj jasnejšie zvýraznenie. Ak ste isto postrehli názov „moaré“, tak toto by malo zmiznúť, keďže tento nepriaznivý efekt tvorila práve kompresia.

Píše sa rok 2019, kedy Microsoft zverejnil kodek Microsoft Avi na Microsoft Store, aby sa dali prehrať videá, tohto tohto kodeku. Po novom chce Microsoft zaviesť toto hardwarové urýchľovanie kodeku do Windows 10. V skratke povedané – akceleruje vám GPU a zníži spotrebu.

Samozrejme, že takáto novinka predstavuje aj hardwarové podmienky:

generáciu procesorov Intel Core s grafickým čipom Intel Iris XE Graphics
NVIDIA GeForce RTX 30 series
AMD Radeon RX 6000 series
Windows 10 1909 a novší
Kodek AV1 v systéme

Zdroj: Microsoft

Reklama
Share: