Ak si myslíte, že Wikipedia bude na vždy zadarmo, tak sa mýlite. Bude v nej prémiový obsah.

Wikimedia Enterprise bude nová platforma. Materská spoločnosť Wikipedie odhalila viac zo svojho „prefíkaného plánu“?

Po novom, ak si budete chcieť nájsť prémiový obsah, tak táto platforma sa bude dotýkať iba spoločností, ktoré používajú obsah z Wikipédie. Pokiaľ ste bežná osoba, tak prémiový obsah bude pre vás naďalej zadarmo. Čo teda ponúnke nová platforma?

Wikimedia Enterprise bude slúžiť teda pre spoločnosti, ktoré primárne získavajú informácie z online encyklopédie. Táto služba poskytne nové nástroje pre spoločnosti a organizácie, ktoré pomôžu uľahčiť konzumáciu a opätovné použitie údajov z Wikipemedia. Novinka by mala ku nám zavítať počas tohto roka, ale až niekedy neskôr.

Vďaka teda novým funkciám sa mnohé technologické firmy budú môcť spoľahnúť na experimentálnosť a udržateĺnosť. Prečo sa rozhodla Wikipedia takto zakročiť voči firmám? Totiž doteraz bolo známe to, že firmy alebo aj ktokoľvek chcel, tak mohol prispieť dobrovoľne cez rôzne dary. Niektorý používatelia ale ani raz neprispeli, najmä tí, ktorí sa obohacovali cez údaje na wikipedii a aj využívali servery bezplatne. Vďaka novým možnostiam, tak budú môcť získať prémioví zákaznici získať prístup k údajom o mnoho rýchlejšie, prípadne ich získajú naformátované podľa potreby.

Inak tento krok aj my v redakcii oceňujeme, pretože tieto kroky dopomôžu k tomu, aby verejná zadarmo encyklopédia získala nové partnerstvá a podarilo sa jej prežiť ďalšie desaťročia bez toho, aby ju bolo potrebné spoplatniť obyčajným používateľom.

 

Zdroj: TechRadar

Reklama
Share: