Z Facebook unikli ďalšie dáta. V uniknutých dátach sa nachádzajú telefónne čísla, celé mená, domáce adresy a mnoho ďalšieho.

Podľa špecialistov z oblasti bezpečnosti sa povravá o tom, že všetky odcudzené údaje hackermi môžu byť použité na odcudzenie identity a neskôr použité na páchanie rôznych podvodov.

V sobotu bol ten deň, kedy sa objavilo vyše 500 miliónov údajov o používateľoch bezplatne na hackerskom fóre. Medzi ukradnutými údajmi bolo viac než 533 miliónov údajov z až 106 krajín, pričom 32 miliónov užívateľov bolo z USA, 11 miliónov používateľov z Veľkej Británie a rovnako v zozname sa ukázali aj údaje  Slovákoch.

Na vzniknutý problém ešte v ten deň poukázal Insier, ktorý kontroloval vzorku uniknutých údajov. V rámci záznamov si skontrolovali a porovnali telefónne čísla s používateľmi Facebook s ID uvedenými v súbore údajov. V rámci údajov mnohí odtestovali aj skúšobné e-maily na e-mailové adresy na základe, ktorých bolo možné obnoviť heslo na Facebook a čiastočne sa vedeli overiť informácie o užívateľoch. Na základe tejto vzorky sa zistilo, že údae boli skutočné a nie vymyslené.

Hackerom sa tak podarilo využiť staršiu zraniteľnosť, ktorú v roku 2019 počas augusta Facebook opravil. Tzn. údaje, ktoré boli odcudzené sú síce zopár rokov staré, avšak mohli poskytnúť údaje, ktoré sú a budú veľmi cenné pre kyber-zločincov. Kyber zločinci následne využívajú údaje na rôzne podvody.

Nastal sa už niekedy takýto únik dát?

Takýto incident o aký sa postaral Facebook nebol prvý. Už raz sa stalo, že Facebook unikli citlivé informácie. Ako uviedla spoločnosť Cambridge Analytica, tak zistila, že zhromaždené údaje o 80 miliónoch údajov používateľov je v rozpore s podmienkami Facebooku. Tieto údaje sa kedysi mohli zneužiť údaje v amerických voľbách v roku 2016.

Po tom čo sa stalo tento incident, by Facebook mal upozorniť používateľov,  aby sa viac stránili a boli ostražitý voči rôznym podvodom. Zatiaľ nie je známe to, že či tak Facebook naozaj spraví.

 

Zdroj: Business Insider

Reklama
Share: